Wicked Winterfrost

Hokkaido’s Amazing Onsens

Posted in Japan by talikas on March 8, 2013

Onsen on jaapanlaste jaoks nagu meile saun: rituaalidesse mässitud kosutav ja puhtusega seotud kuum lõdvestamise paik. Kuuma õhu asemel on onsenis aga kuuma veega vann, mis ideaalis kas otse kuumaveeallikast või selle jahutatud versiooniga täidetakse ning kuhu porgandpaljad huvilised end peale enda korralikult puhtaks küürimist heidavad. Kuna vesi on nii kuum, ei jaksa reeglina seal kuumas vees väga kaua olla ning onseniga mitte harjunud (nagu mina) kihutavad varsti külma vee suunas. Mehed ja naised lähevad küll samasse onseni hoonesse (sest tavaliselt on onsenid spetsiaalsetes majades, ja kuumad vannid nii siseruumides kui vabas õhus), kuid alati erinevatesse sektsioonidesse. Üllatav, kui kiiresti harjub paljaste end patsutavate jaapani mammide kõrval tulikuumas vees sulistamisega.

Kui sama pull käib mitte kuumaveeallika- vaid lihtsalt kuumaks aetud veega, siis on selle nimi sento ja neid kohtab peamiselt linnades, kus kuumaveeallikateni jõudmine nii lihte ei pruugi olla. Peale tunniajast pesemist ja ligunemist on enesetunne igatahes alati väga väga hea.

Hoopis uue dimensiooni saab aga 100% looduslikes onsenites, mis on lihtsalt kuuma maa alt muliseva veega täidetud lombikesed kuskil looduses – näiteks metsas või järves või jões. Eriti näiteks talvel, kui sulistad kuskil järvesopikeses, ja pähe sajab paksu valget lund. Umbes nagu meie tünnisaunad. Aga sama mõnus on seda proovida ka suvel, just siis, kui onsenikene asub imekaunis kohas mägede ja metsade keskel. Just nii juhtus meiega Hokkaido reisi ajal Akan-ko järve ääres, kus imekauni järve äärde oli ära peidetud pisike onsen, kuhu ainult kohalikud tulla osasid. Pane tähele, et meeste ja naiste pool on isegi sellises onsenis eraldatud. Erinevalt kohalikest jaapanlastest ma end päris paljaks siiski ei koorinud, aga ilusamas kohas pole ma küll kunagi oma elus ligunenud…

Akan-ko peidetud onsen ja kohalikud veemõnusid nautimas

Akan-ko peidetud onsen ja kohalikud veemõnusid nautimas, vasakul naiste pool :)

Imeline vaade...

Imeline vaade… Paljale jaapanlasele.

Teise ägeda onseni leidis Shiretoko poolsaare metsast üles Mitsuru-san. Tegu on kolmetasandilise mudaloikudesse sattunud suliseva mineraalvanniga, kus erinevatel tasanditel erineva kuumusega vesi ning onseni põhilised külalised muhelevad (ja loomulikul paljad) jaapani vanamehed.

Shiretoko kolmetasandiline muda-onsen

Shiretoko poolsaare kolmetasandiline muda-onsen.

One Response

Subscribe to comments with RSS.

  1. Alexander Wilson said, on March 28, 2013 at 5:40 pm

    Safe journeys! I just came across your blog. Wow, have you been travelling for 4 years? I spent a month in Japan in January 2013. I never went to Hokkaido, I really enjoyed Tokyo, Kyoto and Miyajima Island. Kanazawa is also very nice and if you want any advice at all on places to visit or people to meet, please contact me ASAP and I will show you the person I know who owns a Geisha teahouse in Kanazawa, my monk friend who works in Nanzenji, or my friend who lives near Tokyo and works near Rainbow Bridge!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: