Wicked Winterfrost

Hitchhiker’s Guide to Japan: 3000 Km from Hokkaido to Tokyo

Posted in Japan by talikas on January 21, 2013

Tuleb välja, et sellel blogil siiski on lugejaid ja nende rõõmuks panen tagantjärele kirja paar pildikest Jaapani seikluse viimastelt vaatluselt, milledest esimesena leiab kajastamist umbes 3000km-pikkune hääletamine Jaapani põhjasaarel Hokkaidol ning sealt tagasi Tokyosse.

——————–

Hitchhiking: Hokkaido to Tokyo

Meie reisi teekond: 3000 kilomeetrit ja natuke peale.

Kuna Jaapanis reisimine on lihtsalt nii kallis, tuleb vaestel üliõpilastel otsida alternatiive. Kuigi võib hea õnne korral leida imeodavaid lennupileteid, viimase hetke ööbusse või soodsaid rongipakette, on needki vahendid siiski pelgalt punktist A punkti B liikumiseks ning väga palju väiksematesse kohtadesse nendega ei satu, eriti just Jaapani suurel ja enamjaolt mägede-metsadega kaetud põhjasaarel Hokkaidol. Nii otsustasimegi reisikaaslasega pöörata pöidlad taeva poole ning proovida hääletada. “Kas olete segased !?”, imestasid meie jaapanlastest sõbrad, “Jaapanis ei hääleta MITTE KEEGI! Teid ei julge keegi peale võtta! Hokkaido aktsendist ei saa midagi aru! Kas te perverte ei karda? Hokkaidos on karud, kes söövad inimesi!!!! Ja üldse, miks te autot ei rendi???” Sellest, et me kogu ligi kuu aja pikkuse reisi plaanisime kas kohalike juures (couchsurfing) või telgis magada, me enamikele jaapanlastele üldse ei rääkinudki, sest see oleks nad vaesekesed täiesti segadusse ajanud.

Igatahes, selliste “julgustavate” kommentaaride saatel asusime siis teele plaaniga natuke ringi tuurida Hokkaidos ja siis tagasi Tokyosse kärutada. Peas kumisemas muretsevate jaapanlaste hoiatused ning loetud kirjeldused hõredalt asustatud Hokkaidost, rääkisime omavahel läbi, et lepime ka vaid mõne suurema vaatamisväärsuse külastamisega ning et kui ikka üldse auto peale ei saa, siis ostame viimase raha eest odava lennupileti Hokkaidost tagasi Tokyosse. Kuid juhtus hoopis nii, et 3-4 nädala jooksul õnnestus meil teha tiir peale kogu kaunile Hokkaido saarele (alustades Sapporost, liueldes läbi kuulsate Furano lavendliväljade, sulistades Ruemo rannaliival, matkates Rebun-to hüljatud maastikel, otsides – ja leides – karusid imekaunis Shireto looduspargis, mediteerides Kushiro kolme järve ääres, kolistades vulkaanide jalamil, süües krabisid ja sashimit kohalike kodus, ligunedes looduslikes ja luksuslikes kuumaveeallikates, ujudes Hiina meres, jne), kihutada läbi lopsaka Fukushima prefektuuri, turnida Aizu-Wakamatsu samureilossis ning lõpuks – 3000 km hiljem – saabuda valgete nahkistmetega sportautos Tokyosse. Ehk siis, sõbrad, Jaapanis hääletamine on imelihtne.

on the road again! trying to get a car on a highway, photo by Dai

Kiirteel autosid noolides. Foto: Dai-san.

thumbs up!

Õllekarbi tagumisele poolele maalitud kanjid.

Küll aga siis (loodetavasti kellelegi kasulikud) praktilised tähelepanekud:

*** enamus jaapanlasi ei saa absoluutselt aru, miks sa oma pöidlaga vehid (kujuta ette möödasõitvat autot, kes sind märgates hoo maha võtab ning kus tohutult ehmunud silmadega ja lahtise suuga autotäis nunnusid japse sind imestuses piidlevad ja nii kaua järele vaatavad kuniks nende auto kurvi taha peitub — seda nägime umbes 100 korda ja iga kord oli see naljakas). Oli ka neid, kes pidasid meid lausa liikluse reguleerijateks või arvasid, et ületame niisama teed ning jäid kuulekalt seisma (nende autole lähenedes siiski putkasid hirmunult). Need aga, kes saavad aru, mis sa teed, aga ei saa sind peale võtta, kummardavad reeglina sinust möödudes oma pea vabanduseks (ja väga vabandaval ilmel pobisevad mingi tumma viisakusavalduse), või lehvitavad või naeratavad või… jäävad seisma ja võtavad su peale. Keskmiselt ootasime autot 20 minutit.

*** kiirteedel hääletamine on keelatud, seda võib teha ainult kiirteedel asuvates bensujaamades (Service Area /SA/ või Parking Area /PA/). Kiirteele jõudmine on paras sebimine (tuleb nt hääletada kiirteele viivate väravate juures või ronida üle aedade bensujaamadesse), kuid kui kord oled kiirteel, siis lendavad kilomeetrid lennutiivul.

*** kui jaapanlane, kes on nõustunud sind kuhugi järgmisesse punkti viima, üritab sind veenda selles, et rendiautod ei ole üldse kallid, bussipeatus on siinsamas lähedal, karusid olla just eile nähtud, rongijaam on väga hea sihtkoht või ükskõik mis peale kiirteel autosid püüdmise on parem tegevus (tõsilugu: üks mees meelitas meid lausa linnaekskursioonile ja siis näitas näpuga raudtee suunas), siis ära lase end ära rääkida. Nad lihtsalt tahavad sind heast südamest õigele teele (ühistranspordi manu) suunata ning ei suuda leppida teadmisega, et jätsid su niisama teepervele järgmist autot ootama. Ehk siis nad tunnevad end nii süüdi, et su kuhugi teeserva maha panid, et teevad kõik, et saaksid sind turvalisse keskkonda (nt rongijaama ootesaali) paigutada olenemata sellest, et neile kolm korda lõpuks juba soravnevas jaapani keeles ütled, et soovid hääletada. Neid tuleb viisakalt tänada, veel ühe korra tänada, järjekindlalt tänamist jätkata ning siiski endale sobiva teeotsa juures peatumist paluda ja siis edasi hääletada.

*** kui jaapanlane, kelle autoistmele oled just oma tolmuse seljakotiga maandunud, ütleb, et ta läheb parasjagu tööle, mis asub 5 minuti kaugusel, aga viskab sind sujuvalt sellegipoolest ära 1.5 tunni kaugusel asuva linnani, siis ära muretse. See on okei, see on tavaline. Ja kui ta põhjendab oma tegu sellega, et tal hakkas lihtsalt nii kurb, kui nägi, kui haletsusväärne sa seal teeääres seistes oled, siis lihtsalt naerata ja täna. Me kuulsime sõna “haletsusväärne” (“pityful“) vist umbes kümme korda. Haletsusväärsena näimise plusspool on muidugi see, et nad kõik pistavad sulle natuke süüa või juua või niisama kingitusi taskusse: meile kingiti reisi jooksul vett, snäkke, komme, õunu, virsikuid, tomateid, kurke, lõunasööke, onsenitrippe, jäätist, sokke, teekaarte, (vanaks läinud) veini, lilleseemneid, kuivatatud vetikaid, poolvääriskive, kooki jne jne.

*** ära jända siltidega. Esiteks, kes jaksab neid keerulisi kanjisid maalida ning teiseks: kui jaapanlane ei saa sind täpselt sinu soovitud sihtkohta viia, siis ta ei peatu üldse, kuigi sõidaks muidu poolele teele. Me hülgasime siltide kasutamise peale 15 minutit.

*** minu aasta ajaga selgeks saanud jaapani keelega saab hakkama küll ja tänu pidevale vestlemisele kohalikega, kes inglise keelt ei oska või lihtsalt ei julge seda rääkida (viimane on tõsi enamike noorte osas), suurenes mu lingvistiline julgus pea et kolmandiku.

*** peale võtsid meil igat sorti inimesed, alates hipidest kahe koeraga, lastega peredest, üksikutest seiklejatest, paaridest kuni vanaema-vanaisani. Noortega oli lihtsam jutule saada, kuid kõige paremad lood juhtusid millegipärast just keskealiste jaapanlastega. Kokku hääletasime 29-le liiklusvahendile (auto, haagissuvila, minibuss).

*** koju võivad jaapanlased ööbima kutsuda küll, kuid selleks tahavad nad sind enne sõidul tundma õppida ning veenduda, et sa ei ole koll. Reeglina tuleb algusest peale olla meeletult viisakas ja nendega õrnalt rääkida nagu portselan-nukkudega vältides ettenägematuid käitumisviise või näiteks liiga kõva häälega naermist; siis nad vaikselt sulavad ja pehmuvad ja lõpuks on väga head sõbrad.

with happy young people

Ühe õnneliku noorpaariga seigeldes.

minivan and 3 generations

Peale ühe perekonna kolme generatsiooni minibussiga rallimist Rebun-to saare põhjatipus.

rain and cold

Wakkanaist edasi sadas ainult vihma: enne seda, kui tund aega padukaga autot ootasime.

toiletpaper lady

Rebun-to saarel õnnestus ühe otsa saada pika ootamise peale kohaliku looduskaitseala toalette varustava tädikese peale.

2 Responses

Subscribe to comments with RSS.

  1. Emer said, on January 21, 2013 at 2:18 pm

    Viimane tädi on nii tore.
    Emer.

  2. Anna-Maria said, on March 21, 2013 at 11:40 pm

    appi kui vapper! nii värvikas kirjeldus. Su jutud muudavad mu tahtmist täis :D


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: