Wicked Winterfrost

Wonderful Okinawa: Is It Really Japan?

Posted in Japan by talikas on July 18, 2012

Okinawalaste nö “kaitsepühakud” ehk shisad, millede kujusid leiab erinevates vormides igalt poolt

Jaapanis reisimine on tohutult kallis. Kuid iga jeen oli väärt seda kooli kõrvalt näpistatud pikendatud nädalavahetust, mis mind Jaapani troopilistele lõunasaartele lennutas. Okinawa on Lõuna-Jaapani saarestiku üldine nimetus, kuid täpsemalt tähendab see saarestiku kõige suuremat saart ning Okinawa nime kannab ka selle saare suuruselt teine linn. Kui kaardi pealt piiluda, siis on näha, kui kaugel need sajad saarekesed Jaapani nn “maismaalt” asuvad ning kui lähedal endine Ryukyu kuningriik tegelikult Hiinale ja Taiwanile on.

Nii ongi Okinawa erilises positsioonis: ühelt poolt on Hiina mõjutused saarel selgelt tunda ja Hiinast kostab ikka vahetevahel väiteid, et Okinawa peaks tegelikult Hiinale kuuluma (näiteks paar päeva tagasi siin – kehv link, aga ainuke hiljutine inglisekeelne, mis ma leidsin), teiselt poolt aga toimetavad saarestikul USA militaarbaasid (kokku umbes 47000 sõdurit), mis on juba pikemat aega Okinawal poliitilist ebakõla tekitanud. Okinawalaste rahulolematus militaarbaasidega on arusaadav, sest saarestikul, mis moodustab Jaapani territooriumist kõigest ühe protsendi, asub 3/4 Jaapanis olevatest USA sõduritest. Kuigi sel aastal avalikustas USA plaani, et vähendab oma militaarjõudude numbrit Okinawal, pole kohalikud olukorraga ikka rahul ning vaatamata sellele, et Teise Maailmasõjaga ning USA tugeva kohaloluga seotu näib Jaapani ühiskonnas suhteliselt tabu teemana olevat, kuuleb ja näeb Okinawal selleteemalist igal sammul, kui vaid silmad ja kõrvad lahti hoida. Mugavam ja muretum oleks muidugi troopilistes randades lesida ja üldse mitte saarestiku valusale ajaloole mõelda – nagu näib, et enamus turiste teevad – aga minu jaoks olid need inimesed ja lood ja pildid ja muuseumid silmiavavad ja jäävad mind kummitama päevade lõpuni. Siinkohal pole vajalik laskuda vaidlustesse teemal, mis on objektiivne ja kes kirjutab ajalugu, kes võitis või kes kaotas või miks, sest need on lihast ja luust inimeste lood, kannatused ja tunded.

Ja okinawalased! Näevad välja peaaegu nagu “maismaa” jaapanlased, aga on ilusasti päevitunud, rõõmsamate nägudega, chillid, positiivsed, isegi kontoritöötajad kannavad värvilisi ja lille-taime-mustritega särke, värvid!, meeldiv rahulolu oma troopilise eluga ning arusaamatus, miks peaks keegi neilt saartelt ära Tokyosse või Osakasse kolima. Okinawalased on muide ka ühed maailma kõige kauem elavad inimesed – peamiseks põhjuseks ülitervislik toit, tugev kogukonna toetus ja liikuv eluviis.

Imekaunis Shuri loss Nahas – ilmselgete Hiina mõjutustega

Advertisements

2 Responses

Subscribe to comments with RSS.

  1. isa said, on July 20, 2012 at 3:03 am

    kodus räägid, ootan huviga

  2. Tiit Kuuskmäe said, on July 24, 2012 at 9:06 pm

    Kulinaaria osa tekitab minus erilist uudishimu… et mida siis konkreetselt ikka näksitakse, et sellised suurepärased tulemused… wikipedias olid pigem ainelised jaotused kui retseptid :D


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: