Wicked Winterfrost

Does Baruto Really Look Like Leonardo DiCaprio? Watching Sumo in Tokyo & Osaka

Posted in Japan by talikas on May 7, 2012

Barutoga kohtumisest olen kirjutanud juba varemgi, kuid nüüd – kuna käimas jälle üks suurturniir – on paslik jagada sumoturniiridel käimise kogemusi. Esimene kord käisime üle kogu Jaapani kuus korda aastas peetaval suurturniiril Tokyos, kus jälgisime hinge kinni pidades Baruto võidukäiku (see oli see turniir, kus Baruto 14-1 võistluse kinni pani ning oma yokozunaks saamise võimalusega meedias palju kära tekitas). Nimelt on Baruto hetkel teise leveli sumokas ehk ozeki, kuid tahab mõistagi esimesse järku ehk siis yokozunade sekka tõusta. Selleks peab ta aga võitma turniire ning olema muidu tubli, mis ei ole aga nii lihtne, sest vaatamata Baruto suurele fännihulgale, kes teda nunnuks, seksikaks ja Leonardo Dicaprioks kutsuvad, on meie sumohiiglase tehnikat teadjamate poolt kritiseeritud.

Sumo on jaapanlaste hulgas nii populaarne, et oma lemmikute nägemiseks oodatakse tunde sumostaadiumi ees, ei peeta paljuks maksta roheliste padjakestega esirea pileti eest paarisaja euro ringis ning karjutakse turniiril oma lemmikute toetamiseks hääl kähedaks. Sumopäev ise on pikk ning koosneb mitmetest erinevatest etappidest, kõige tegijamad sumokad (sh Baruto) võistlemas päeva tagumises pooles. Kogu päev on täis erinevaid rituaale (näiteks soola loopimine, erinevad tantsusarnased liigutused) ning ei puudu ka sponsorite poolt võitjatele välja pandud rahaümbrikud, mis ma kopsakuses siiski kogu turniiri võitmise auhindade vastu ei saa. Suurturniiri võitja läheb koju nimelt saketündrite, tonnide juurviljade ja muude praktiliste auhindadega. Kuna iga sumokas kuulub oma meeskonda (ehk talli), lähevad need auhinnad kõigile manustamiseks.

Korraliku sumokülastajana võid esmalt suunduda sumoteemalisse jaapani pubisse, kus saab mekkida spetsiaalset sumokate lõunasööki (chankonabe – allpool pildil) ning teiste sumofännidega lävides vaimu turniiriks valmis panna. Siis suundutakse halli, kus kogu pull juba käib, ning proovitakse oma lemmikuid vääriliselt toetada. Meie olime varustatud lausa fänniplakatitega (asi, mida Jaapanis tavaliselt muidu väga ei näe) ning mulle meeldib mõelda, et panustasime seeläbi imetillukeselt ka Baruto võitu.

Teisel korral sattusime sumole kaasa elama Osakas, kus sumohall oli küll Tokyost tunduvalt väiksem, kuid (reeglina keskealised või vanemad) sumofännid siiski korralikult juubeldamas. Selle matshi Baruto kahjuks kaotas, kuid see meid väga ei morjendanud, sest ma usun, et ta alles hakkab oma tugevust näitama ja tõuseb varsti yokozunaks. Osaka turniiril nägin esimest korda ka Baruto fänninänni ehk siis kõikvõimalike kujukesi, tassikesi, postreid, postkaarte, ajakirju meie nunnu Baruto näopildikesega. Väga uhke oli kõigile jaapanlastele rääkida, et Baruto on Eestist :)

Kokkuvõtvalt soovitan kõigil võimaluse korral sumoturniiri vaatama minna – saab palju targemaks sumo alal ning paariminutilisi matshe on väga põnev jälgida.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: