Wicked Winterfrost

War Remnants Museum in Ho Chi Min: A Truly Depressing Experience

Posted in Vietnam by talikas on April 11, 2012

Nii kurb oli see päev, mis möödus Ho Chi Mihnis Vietnami sõja kroonikaid puurides War Remnants muuseumis. Kogu reisi vältel olid mälestused ja elemendid Vietnami sõjast meid kummitanud – juba Hue kandis kuulasime kohalike lugusid, ronisime 10-30 meetri sügavustes Vihn Moc-i maa-alustes sõjatunnelites, kondasime kunagises demilitariseeritud tsoonis 17ndal paralleelil ja käisime Khe Sanhi sõjabaasis (üleval pildil), mis oli 1967-68. aastatel ägedate lahingute toimumispaigaks.

Samuti on Vietnami maastik täis arvukaid haudasid ning igal poolt leiab maamiinide eest hoiatavaid silte, mis tuletavad meelde, et kogu riik on siiani maamiinidega palistatud ning sissetallatud radadest ei soovitata kellelegi eemale astuda. Tuleb välja, et alates 1975. aastast on Vietnamis maamiinide läbi surma saanud rohkem kui 40 000 tuhat inimest. Nii näeb ka linnapildis ja üldse igal pool palju puuduvate jäsemetega inimesi.

Saigonis asuvat muuseumi võib küll kritiseerida mingil määral ühepoolse loo jutustamise eest, kuid need tekstid, lood ja pildid – eriti just erinevate keemiarelvade nagu näiteks Agent Orange läbi kannatada saanud tsiviilisikute ja laste fotod – mõjuvad väga masendavalt ja rängalt. Agent Orange on keemiarelv, mida sõja ajal USA lennukitest üle kogu Vietnami puistati ning osaliselt ka Kambodzhale ja Laosele kallati (kokku u 75 miljonit liitrit). Selle tulemusena surid sajad tuhanded, kuid, mis kõige hullem, sündis umbes 500 000 “defektiga” beebit. Kohalike sõnul sünnib “defektiga” beebisid siiamaani. Võite selleteemalisi fotosid internetist palju leida, kuid olge ettevaatlikud, sest need ajavad nutma ega lase öösiti magada.

Advertisements

One Response

Subscribe to comments with RSS.

  1. isa said, on April 13, 2012 at 5:48 am

    kes teile ütles, et inimesed on head?


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: