Wicked Winterfrost

Loving China: Guangzhou to Guilin to Chongqing

Posted in China by talikas on March 24, 2012

Hiina, Hiina, Hiina. Isegi peale kolmandat reisi sinna üüratusse riiki ei ole mul Hiinast ilmselgelt küllalt saanud. Seekordne retk viis meid kaheks nädalaks avastama Lääne-Hiinat ning tänu aukartustäratavate vahemaade (ca 3000 km) läbimisele ning tuhandete meetrite kõrgusele (3 077 m) ronimisele kõõlusime kord t-särgi kevades, kord suusajope talves.

Guangzhou jättis üllatavalt meeldiva mulje – võibolla sellepärast, et esimest korda ööbisin hotellis, kus vannituba oli maast laeni klaasist ning seega sai privaatsus koheselt uue mõõtme. Võibolla sellepärast, et avaraid ja puhtaid tänavaid täitsid Hiina uue aasta pidustused ning draakonid vehkisid tantsida nii kallites ärirajoonides kui ka maja taga lainetavates slummides ning et avastasime maja tagant Kantoni ooperi päevad. Võibolla hoopis sellepärast, et muidu Hiina suurlinnades lokkava saastatusega võitlemiseks on Guangzhou keelanud mootorrattad ja rollerid ning tulemuseks on väga meeldiv linnakeskkond. Aga eeskätt siiski seetõttu, et Han dünastia kuningas Nanyue matmispaika avastades saime tuttavaks Hiina noortega, kes meid väsimatult kättpidi mööda linna vedasid ja oma kodukohta tutvustasid, parimaid palasid suhu toppisid ning kogu aeg suurest elevusest pakatasid.

Järgmised peatused Guilin ning Yangshou jäid juba põhja poole ning vaja oli selga panna jope. Imelist karstidega kaunistatud maastikku sai piiluda nii öömaja aknast kui paadireisilt, kuid Yangshou turistilikkus ületas meiegi tolerantsuse ning vaatamata ainulaadsele loodusele olime peatselt rõõmsalt jätkamas oma teed Hiina suuruselt kolmanda linna Chongqingi suunas. Sellelt reisijupilt pärineb ka tarkusetera: kui vähegi võimalik, ära reisi Hiinas öörongis hard seat piletitega. Kuna peale uue aasta algust toimus Hiinas üleüldine rahvaste rändamine (uude linna tööle, puhkuselt koju, jne), siis olid kõik rongid puupüsti täis nii inimesi kui nende hiigelsuuri pampusid ning need venivad 14 tundi kitsukesel puupingil, taustaks lõppematu üleüldine lärm, korralik rögastamine ja häälekas sülitamine, jäid valusalt meelde. (Üldiselt mulle Hiina väga meeldis, aga jah, see rögastamine ja sülitamine oli ikka omette tase. Igal pool, igas olukorras võisid kuulda, kuidas keegi rögises.)

Sichuani pealinnas Chongqingis ööbisime jaapani keele kursuselt saadud sõbranna juures ning saime tunda tõelist Hiina külalislahkust: küll käisime ülivürtsikat hotpot-i söömas Lulu vanavanematega ja emaga, hängisime vanaisaga, tuuritasime mööda öist linna Lulu isa autos ja maitsesime kohaliku kiirtoidu parimaid palu (jälle kanavere ja pardivere supp!) ning veetsime päeva Ciqikou vanalinnas ja kohvikutes tuuritades Lulu parimate sõpradega. Linn ise on hiiglaslik, otsast lõpuni sudu ja udu täis, ehitatud mitmete küngaste peale ja vahele ning väga hiinalikult üle puistatud kõikvõimalike tulede ja tulukestega, nii et öösiti muutusid peatänavad taamal kõrguvate hallide paneelmajade taustal vilkuvateks popurriideks. Hiina linnad ise, vähemalt need, mida me nägime, olid  rõkkava majanduskasvu musternäidised: igal nurgal arendused ning ehitamised, kerkimas uued sillad ning rongi- ja metrooliinid.

Päevad Chongqingis möödusid linnutiivul, ja enne kui jõudsime toibuda piirkonna piprast ja vürtsist, olime juba teel uue sihtmärgi suunas, milleks olid… Pandad! :)

Advertisements

7 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. isa said, on March 24, 2012 at 7:26 pm

  kanajalad! kas küünised olid ikka ära võetud või pidite need välja sülitama?

  • isa said, on March 24, 2012 at 8:14 pm

   panin prillid ette ja – olidki küünistega. Kas nad neelad need alla kaa või?

   • talikas said, on March 25, 2012 at 12:25 pm

    eee.. kondid jätavad ikka alles, küüned ka. ma ise ei proovinud, sest peale pardilestade söömist hongkongis on kõik sarnane kraam pririoteetidest väljas

 2. ainomall said, on March 25, 2012 at 1:20 pm

  Te vaadake seda vanakese nagu!Naeru tais on suu ja silmad.Rohkem lihtsalt ei mahu.

 3. isa said, on March 25, 2012 at 9:57 pm

  pardilestasid ei osanud isegi ette kujutada, külmavärinad ajab peale!

 4. johanna said, on March 26, 2012 at 2:06 am

  iuuuuu…. kanavarbad!

  • talikas said, on April 3, 2012 at 8:49 am

   väga hea suveniir kusjuures: vaakumpakendis kanavarbad :)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: