Wicked Winterfrost

11 x Indonesian Food aka How I Gained Two Kilos in Indonesia

Posted in Indonesia by talikas on February 10, 2012

Ehk siis 11 põhjust kahekilosele kaalutõusule Indoneesias.

1. Chicken blood soup in Bali / Kanaveresupp Balil –> mootorrattaseiklusel vihmavarju otsides pakkus kohalik tädike meile just sellist soojendavat rooga. Kanaveri on siis need pruunikad klibmid.

2. Grilled duck in Ubud, Bali / Grillitud part Ubudis, Balil –> Tegelikult on suitsetatud ja täidetud part Bali suurim peoroog, kuid selleks polnud meil raha, nii et leppisime grillitud versiooniga. Maitses hea küll, eriti vürtsikate kastmete ja puuviljadega.

3. Avocado-chocolate juice & grilled chicken skewers with spicy peanut sauce in Kuta, Bali / Avokaado-shokolaadimahl ja grillitud kanavardad vürtsises pähklikastmes –> minu reisi täielik lemmik. Oo, avokaadomahl, kuidas ma pole sind küll varem avastanud? Nii kreemine ja pehme ja maitsev! Ja see pählkikaste, njämm! Mõlemad küllap ka peasüüdlased minu kaalutõusus.

4. Frensh mangoes / Värsked mangod –> Gili saarel põhiline toit. Poole euro eest (mõistagi turistihind!) kooritakse üks mehine mango sulle ära, lõigatakse mugavalt tükkideks ja pistetakse näppu. Hommikusöögiks sõin neid umbes neli, lisaks banaanipannkookidele muidugi.

5. Fried noodles near Jakarta / praetud nuudlid Jakarta lähedal –> Mie goreng on Indoneesia üks levinumaid toite. Praetud nuudlid, muide, on tegelikult tihtipeale Eesti üliõpilastele liigagi tuttavad kiirnuudlid. Millegipärast kohalikud jumaldavad seda rooga.

6. Rice with extras / Riis lisanditega / nasi campur –> Kui miski on nüüdseks minu jaoks Indoneesia visiitkaart-toit, siis on see tänavatel müüdav ning imemaitsev nasi campur. Tegu on kas banaanilehte või jõupaberisarnasesse mähitud tänavatoiduga, mille baasiks on riis ning maitsemeelte kõdistajaiks suur valik erinevaid lisandeid. Mis need lisandid täpselt olid, ei oska ma siiani öelda, aga nad olid kõik tohutult maitsvad :) Igatahes oli seal tofut ja juurvilju ja kana ja liha ja kala ja mingisuguseid pähkli moodi asju ja mida kõike veel. Kirsiks tordil aga mõnus vürtsine kaste sambal.

Nasi campurit sõime mõnel päeval lausa kolm korda, sest sellest ei saanud lihtsalt küllalt, ja mõistagi on see väga odav toit. Nasi campuri on mingis mõttes nagu rootsi lauas söömine, sest iga tädikese klaasakendega kärukesest saad valida erinevad lisandid ja ka sambal maitseb erineva müüja juures ja erinevas linnas omamoodi. Süüakse lusikakese või kätega ja maksad nii palju kui sööd, keskmiselt mehise portsu eest ühe euro kanti. Pildil reisi parim nasi campur Bali saarelt.

8. Ox tail in Jakarta / härjasaba Jakartas –> Tõele au andes ei olegi ma väga kindel, kas see ikka oli härjasaba, mida ma tol kuumal pärastlõunal Jakarta vanalinnas vitsutasin (liiga palju liha! aga äkki härjasabad ongi lihaselised!?). Aga nii väitis minu indoneesia sõber, nii et milleks kahelda? Maitses magusasse kastmessse pistetult igatahes jumalikult.

9. “Melting Wok” noodles in Ubud /  “Melting Wok” nuudlid Ubudis –> Jaa, sõbrad, need ei ole lihtsalt nuudlid. Need on parimad nuudlid, mida ma olen oma elus söönud, sest nad on valmistatud rohelise kookoskarri kastmes, ohtrate Laose vürtsidega, prantslase retsepti ning käekestega. Pärit on nad ühest pisikesest restoranist nimega “Melting Wok” Ubudis, kuhu me kõrvaltänavaid pidi jalutades kogemata jõudsime. Jumalik! Lihtsalt jumalik!

10. Cheese-chocolate cake on Gili T island / Juustu-shokolaadikook Gili T saarel –> Ma ei tea, mis selle koogi indoneesiakeelne nimi on, aga võin teile kinnitada, et ta on magus, rasvane, tilkuv, väga maitsev ning otsekui rusikaks silmaauku magistoiduks Gili ööturul söödud õhtusöögi lõpetamiseks. Või alustasime me sellega õhtusööki? Kes  seda enam täpselt mäletab, sest oli kesköö kanti, öö must ja soe, turg sumisemas ümberringi ning Toomase malepartnerit polnud veel tulnud.

11. Deep fried everything / Friteeritud kõik –> Ei tea jah, miks see friteerimine ja õlisse uputamine sealkandis nii populaarne on. Aga ei kurda: läbimärjana ja näljasena maitseb frineeritud tofu või kapsapallike väga hea. Ja Sara sai jälle uue sõbra :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: