Wicked Winterfrost

Endless Balinese Rituals

Posted in Indonesia by talikas on February 4, 2012

Bali valdavaks usundiks on isevärki hinduism, mida märkad enda ümber kümneid ja kümneid kordi päevas. Kõigepealt näed religiooni tähtsust pühakodade rohkuses, mida peab isegi igas tillukeses külas olema vähemalt üks, ja suuremates linnades muidugi rohkem. Kõik nelinurkse põhiplaaniga pühapaigad on uskumatute nikerdustega ning väga kaunid ja neisse sisenetakse tavaliselt paljajalu ning sarongiga. Kuid on ka lihtsamaid monumente nagu Gunung Kawi (üleval piltidel), avaldades muljet oma džunglisse peidetud kaljumürakatega, mida on uudistamas rohkem kohalikke kui turiste. Ja see, et kuskil seisab kogu tossav liiklus, sest mööda tänavat liigub kirev ja pühalik tseremoonia, on sama igapäevane nagu kimonos naised Kagurazaka tänavatel.

Kuid kõige rohkem märkad balilaste uskumisi igapäevastes väikestes hetkedes. Näiteks kaunistavad enamusi maju õnnetoov piklik puidust kujukeste paar (mida ma eelmise postituse pildil värvida üritan). Samuti õnnistati igal hommikul banaanilehetükikese peale pistetud riisiterakestega sisse meie mootorratas, elumajake ja väravake; ja seda kõike jumalate rõõmuks, mitte niiväga meie õnneks ega silmailuks. Ühel hommikul said kauni peretütre vilunud rituaalide osaliseks kõik aia puud: neisse tehti täke, mida kõigepealt raviti magusa mett meenutava möksiga ning kuhu siis kleebiti õnnetoovad kaunistused. Kõik puud aias! Ja aed oli meil suur. Tänaval tatsates tuleb olla ettevaatlik, et kodude ja äride uste ette asetatud püha-banaanilehe-nikerdusele peale ei astuks. Igal pool istuvad naeratavad kohalikud naised, kes aina uusi kaunidusi meisterdavad, et nendega kohe või järgmisel hommikul taaskord kogu ümbruskond üle külvata.

Advertisements

4 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. Limonchita said, on February 4, 2012 at 3:37 pm

  Esimene pilt võtab tummaks – kusjuures tundus mulle nagu oleks kõige vasakpoolsema võlvi õnaruses elevandi nägu (tegelikult vist ainult kujutlusvõime)…

  • talikas said, on February 10, 2012 at 1:07 am

   jaa, väga ägedad olid need… dzhunglisse peidetud ja sellised pirakad kivimürakad. kui ma ei eksi, siis legendi järgi tehti need vist ühe jumala sõrmeküünega…

 2. kutsikas said, on February 9, 2012 at 12:34 pm

  Nägin sind täna öösel unes: saime kokku mingil Läti kultuuriinimeste autasustamisüritusel, mis toimus (nagu hiljem selgus) Tartus kuskil Ülikooli tänava lõpus??? Kuidas sa mu pähe said ja mis sa selle unega öelda tahtsid? :)

 3. talikas said, on February 10, 2012 at 1:08 am

  tahtsin öelda, et sa oma koerte ja südame eest hästi hoolt kannaksid!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: