Wicked Winterfrost

The Whole Truth About Japanese Toilets

Posted in Japan by talikas on December 14, 2011

Peale kolme kuud Jaapanis tunnen viimaks, et olen teinud piisavalt palju uurimustööd, et oma kallitele lugejatele tutvustada ühte Jaapani mitmetest lipulaevadest ehk siis kohalikku wc-kultuuri. Kuigi Jaapanis kutsutakse Euroopas tavapäraseid (keraamilisi istumist võimaldavaid) wc-potte endiselt “läänemaisteks tualettideks” (Western toilet), siis on alates 1980ndatest aastatest siin väga populaarne ja tihti ka prestiižiküsimus omada algselt Jaapani firma Toto poolt tootmisesse paisatud wc-potti, mida tuntakse “Washlet“-i nime all (eesti keeles võiks see olla näiteks “Pesur”). Inglise keeles kutsutakse seda tihti ka supertualetiks (“superpott”?) ning kahtlemata on tegu ühe kogu maailma täiuslikema klosetiga.

Videos Toto reklaam 1980ndatel, millega reklaamitakse esmakordselt turule tulnud pesemisfunktsiooniga tualetti. Päris veenev pildikeel.

Milline näeb siis välja üks korralik Jaapani tualett (jaapani keeles “toire” – トイレ)? Tegelikult paistab ta esialgu olevat täiesti tavaline pott. Alles hoolikamal vaatlemisel selgub, et tegu on kõrgtehnoloogilise instrumendiga, mis on varustatud mitmete funktsioonide, lõhnastamisvõimaluste, muusika ja temperatuurimõõdikutega. Kõiki neid funktsioone saab kontrollida põneva ning alguses lausa ohtlikuna tunduva puldiga, mis on tavaliselt kinnitatud poti küljele või tualeti seinale. Mõistagi, mida vingem pott, seda rohkem võimalusi.

Esimesed selliste tualettide külastamised (restoranides, hotellides, kellegi kodus) on olnud väga meeldejäävad, sest kuulus pult on reeglina jaapani keeles ning seega on iga nupule vajutamisega garanteeritud põnev emotsioonide segu. Emotsioonid algavad uudishimuga, siis järgneb tõsine osa, kus tuleb julgus kokku võtta ja suvalist nuppu vajutada, siis on ehmatus (“isver, niimoodi ongi sihitud?”), siis uskumatult naljakas (sest olukord on absurdne ja kõdi on ka), ja siis tuleb turvaline mõnutunne (“soe vesi on ikkagi päris hea mõte…”).

Esiteks on poti äär, millel istutakse, soojendusega. Kui elektrilist soojendust ei ole, siis pannakse sinna lihtsalt mõnus karvane äär (mul kodus näiteks roosa). Uskumatult mõnus ja ausalt öeldes lausa vajalik Jaapani talvekuudel, kus pea et paberist ehitatud majad on pidevalt undavale soojuspumbale vaatamata lõdisevalt külmad. Ma ei kujuta ette, palju sellise soojuspoliitikaga elektrit kulutatakse ja lihtsalt tühja köetakse.

Teiseks etapiks on pesemise funktsiooni täitvad sooja vee joad, mille trajektoori, tugevust, kestvust ning temperatuuri saab puldi abil juhtida (natuke nagu Angry Birds mäng…:P). Peale pesemisriruaali (mis on tegelikult ikka päris naljakas) saab soovitud piirkonna kuuma õhuga nö “föönitada” ning kogu tualeti olukorrale vastavalt lõhnastada. Vee peale tõmbamine on tavaline (rohkem või vähem vett) kuid mitmel juhul on tualeti veepaak nii ehitatud, et peale vee peale tõmbamist paaki niriseva veega saab kiirelt veel ka käsi pesta.

Lisafunktsiooniga saab tualetis toimetamise ajal nautida massaazhi (pole ise sellist superpotti veel kohanud, aga ei imesta!), kuulata muusikat või kasutada taibukaid audiovõimalusi oma tegevuse häälekuse varjamiseks. Meil koolis näiteks saab vajutada audio-nuppu, mis toob kuuldavale vee solisemise hääle, mis kõik muud solisemised ja sorisemised üle soristab. Jällegi, alguses oli selline heliline täiend minu jaoks naljakas ja tarbetu, aga nüüd on ilma selleta isegi kuidagi ebamugav tunne nagu poleks mu privaatsus piisavalt kaitstud. (Wikipedia selgitab, et selline masinavärk on tehnoloogiline vastus jaapanlannade piinlikustundele, mida nad tualetis käies läbi elasid, kui vältimatu soristamine läbi kabiini seinte kõlas. Et seda varjata, vajutasid jaapanlannad korduvalt vee peale tõmbamise nuppu – nii aga tahtmatult liigset vett kulutades. Kuna kampaaniad sellise käitumise muutmiseks ei töötanud, mõeldi välja solisevad kastid – alumisel pildil).

Triviat:

– 2002. aastal oli superpottide suhtarv Jaapani majapidamistes kõrgem kui personaalarvutite oma;

– Toto tualett on oma funktsioonide rohkusega Guinessi rekordite raamatus;

– Tulemas on ka rääkivad tualetid ning juba katsetatakse selliseid, mis automaatselt näiteks uriiniproovi võtavad ning arstile kontrollimiseks saadavad.

No, ja siis, et ikka kõik tasakaalus oleks, on paljudes kohtades endiselt ka “kükitavad” wc-d.

Advertisements

11 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. Mari K said, on December 14, 2011 at 7:25 am

  Selle kõrval oleme me läänemaailmas ikka keskajas veel :D

  • talikas said, on December 14, 2011 at 9:34 am

   vabalt panen endale koju ka kunagi sellise :P

 2. isa said, on December 14, 2011 at 9:53 am

  Kole lugu,
  minul läheb juba puldi nägemisest häda üle, nagu hambavalu stomatoloogi ukse taga.
  Mida oskab see pott teha kõhukinnisuse leevendamiseks, peale kuuma veega ehmatamise?

  • talikas said, on December 14, 2011 at 2:12 pm

   ta oskab kuuma vett õige ajavahega pritsida… rohkem ma ei tea :)

   • isa said, on December 14, 2011 at 7:52 pm

    see ju nagu massaazh siis!

 3. holm said, on December 14, 2011 at 2:50 pm

  Temperatuurimõõtmise protseduur vajaks veidi täpsustamist! Ega nad seda kraadiklaasi vist kaena alla ei suska?

  • talikas said, on December 19, 2011 at 11:34 pm

   seda mitte. küllap selle prill-lauaga mõõdavad ? :)

 4. talikas said, on December 19, 2011 at 11:35 pm

  üldiselt ma imestan, et mitte keegi ei naera minu “angry birds” nalja üle… omast arust kohutavalt tabav võrdlus :)

 5. ainomall said, on December 23, 2011 at 12:34 am

  Minult oleks kaks kusimust-1`_kus on tehyud viimane foto? 2_Kas jaapanlased kasutavad hammaste pesemisel keedusoola?

  • talikas said, on December 25, 2011 at 8:02 am

   viimane foto on tehtud ühes kodukandi baaris, mida kutsume “üksikute südamete klubiks”

  • talikas said, on December 25, 2011 at 8:02 am

   jah, jaapanlased kasutavad keedusoolaga valmistatud hambapastat, sest see pidavat igemetele hea olema!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: