Wicked Winterfrost

Tokiko-san’s Birthday – Sweet 93!

Posted in Japan by talikas on November 24, 2011

Pühapäev oli nii ilus päev, sest siis kutsus minu jaapani sõbranna Sara mind enda vanaema Tokiko sünnipäevale. Vanaema Tokiko sai nimelt 93-aastaseks ja selleks tähtsaks sündmuseks olid kõik sugulased kokku kutsutud. Nagu Eestiski, istuti pika laua taha, söödi head-paremat, lauldi sünnipäevalaulu, puhuti küünlaid, tehti perepilti ja jagati kingitusi. Söögiks oli traditsiooniline laual pliidikesel podisev soba-soba (potis keedad kiirelt imeõhukest liha, nuudlikesi, juurvilju ja tofut), unagi riisiga (väga maitsev angerjas!) ja sushi, igat sorti pelmeeni-sarnased ampsud, marineeritud suutäied ning väikesed salatid. Joogiks õlu ja vein ja lastele jäätee. Taustaks müdistasid teleris sumomaadlejad ning otsekui tellitult sai ühe osava võidu ka Baruto-san.

Väga mõnus oli istuda selles perekonna virrvarris ja üritada aru saada, kes kellega sugulane on ning oma olematus jaapani keeles ennast tutvustada. Kõik olid minu vastu hästi sõbralikud, ja kordasid muudkui: “Oi kui armas. Ja, oi, kui pikk!” :) Majaperemees käis kogu aeg vaatamas, kas mu taldrikul piisavalt toitu on (aaaa, mu kõht oli nii täis!) ja Sara sugulane, kes ülikoolis prantsuse kirjandust õppis, aga nüüd suuri kruvisid müüb, tegi minuga koos pilti, sest oleme mõlemad ometigi Waseda ülikooli kasvandikud.

Kodu ise oli suhteliselt suur ning mahutas mitut põlvkonda. Ei puudunud ka tatamiruum puhkamiseks ega teetseremoonianurgake. Sugulaste asjatamist kõrvalt vaadates tekkis mul palju küsimusi ja Sara üritas neile püüdlikult vastata. Näiteks selgus, et kui perekonnale sugulased külla tulevad, siis on köögis alati ohjes perekonda “abiellunud” naine/naised. Teised istuvad laua taga ja ajavad juttu, samal ajal kui siis nemad köögis toimetavad. Kui kõik valmis, siis kutsutakse mitte-veresugulased viimasel hetkel lauda. Aga ega keegi ei virise ega tee pikka nägu, nii on lihtsalt kombeks.

Lahkudes pisteti mulle kaasa viis suurt õuna, ja uhkelt öeldi, et need on looduslikud õunad ning nende kasvatamisel ei ole mingisuguseid keemilisi aineid kasutatud. Minu esimesed Jaapanis söödud õunad!

Advertisements

3 Responses

Subscribe to comments with RSS.

  1. isa said, on November 24, 2011 at 3:31 pm

    ilus, ilus on su keelekasutus :))

  2. Kerly said, on January 20, 2012 at 4:56 am

    Oi-oi-oi, millised road.
    Oivaline.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: