Wicked Winterfrost

Macau: Casinos and Golden Pigs

Posted in Macau by talikas on April 6, 2011

Macau on tilluke (29.5 km2) urbanistlik Portugali sugemetega oaas keset suurt Hiina mõjuvõimu, olles koos Hong Kongiga kaks Hiina Rahvavabariigi “erilist” autonoomset administratiivüksust. Macau puhul tähendab see seda, et kõik, mis puudutab kaitse- ja välispoliitikat, tuleb Hiina juhtidelt ning riigikesele endale on jäetud vabad käed õigussüsteemi, politsei, tolli ning rahaasjades.

Olles ainuke endine Euroopa koloonia Hiina territooriumil, on Macau 16. sajandist alates Portugaliga tihedalt seotud olnud ning portugali keel on siiani kantoni keele kõrval teiseks riigikeeleks. Tähelepanuväärne on, et riigis, mis on maailmas rahvatikutiheduselt esikohal (18,428 inimest)/km2), on portugaallasi vaid kahe protsendi jagu, kuid ometi on õigussüsteem rangelt kahekeelne. Nii ei saa näiteks kohtunikuks kandideerida keegi, kes ei oska portugali keelt. Ometi, kui praktiline on selline nõue riigis, kus Portugali rahvusvähemus moodustab kogu populatsioonist vaid imeväikese osa?

Muidu on Macau üks suur-suur kontrastidest pungil linn, mille täidavad räsitud korterelamud, hullumeelselt ambitsioonikad kasiinod, hasartmängunäljas hiinlased ning luksuskaupade poed. On kasiinosid, mis jätavadki ahhetama – üks neist on kindlasti maailmakuulus Venetian (esimene pilt), mille hiigelsuurest territooriumist osa moodustavad Veneetsia linnapildist üks ühele kopeeritud kanalid, fassaadid ja gondlid. Kirsiks tordil on üle mängu-Veneetsia sirutuv helesinine pilvekestega taevas, mis jätab esimese hooga mulje, et jalutadki päikeseloojangulises Veneetsias. Muidugi on macaulased mööda pannud ühe olulise detailiga: nimelt on selles mängumaailmas Veneetsia kanalid puhtad ja helesinised; üldse mitte hallikasräpased nagu tegelikus Veneetsias.

Ja viimane kullast põrsakesega pilt illustreerib seda, kuidas ruletilauas võitnud mängur esimese hooga luksuskaupu tarbima tõttab: kõikvõimalikud Diorid ja Armanid asuvad tihtipeale kasiinode sees või paari sammu kaugusel. Macaus asuvat ka kõige suurema läbimüügiga Louis Vuitton-i pood.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: