Wicked Winterfrost

Yerevan: First Impression: Smog

Posted in Armenia by talikas on December 10, 2010

Armeenia tervitab mind lennukilt maha astudes kummipõlemishaisuga. Huvitav, mõtlen endamisi, kas meie pisike Armavia lennuliini lennuk hakkas maandumisel kärssama? Ka lennujaamast väljudes on see lõhn igal pool. Ei tea, kas renoveerivad lennujaama ja sellest? Kuid ei, hommikul Yerevani hotellis tatrapudru suunas tüürides tunnen taas seda ebameeldivat hõngu. Mis toimub? Paari päeva möödudes selgub, et selline tume ja kergelt mürginegi sudu katab tiheda vaibana kogu linna.

Bioneer kirjutab, et sudu on teatud tüüpi õhusaastet näitav mõiste, mis koondab endasse kaks sõna – “suits” ja “udu”. Termini “smog” (smoke+fog) mõtles välja Harold Antoine des Voeux Suurbritannias 1905. aastal, millega ta tähistas kivisöe põlemisel atmosfääri paiskuvate väävliühendite poolt tekitatud tumedat ning mürgist suurlinnade kohal hõljuvat pilve, mis tappis tuhandeid inimesi kogu riigis. Sudu võib tekkida erineval moel, kuid eelduseks on alati kas heitgaasid või muu mürgine element.

Sudu on reegina peamiselt suurlinnade probleem ja olen ise seda kogenud nii Pekingis kui Mumbais, kuid siis on see olnud pigem lõhnatu linna kohal hõljuv vine, mitte konkreetne ebameeldiv ving. Võibolla on see seotud kindlate ilmastikutingimustega, kuid on imelik, et moderniseerumise poole pürgiv miljoni-linn nagu Yerevan sellise tossu käes vaevleb.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: