Wicked Winterfrost

All The Doors Are Open. Or Locked?

Posted in Belgium by talikas on February 1, 2009

kinni või lahti?

Jah, veebruari algus on hirmutav. Mitte sellepärast, et hommikuti on nii külm, et jalgratas jääs, või et belglased tusasemad kui muidu, ega ka mitte sellepärast, et me jalkas finaali ei jõudnud. Vaid sellepärast, et minu 5-kuuline praktika juba nii armsaks saanud Brüsselis ühe kuu pärast lõppemas, ja silmapiiril haigutab teadmatus. “Oo, sa oled nii noor, sulle on kõik uksed valla! Meie ajal oli kõik teistmoodi…”, vangutavad vanemad inimesed heldinult päid ja soovivad head teed. Näib, et olekski justkui kaks eksreemsust — 1 — kuidas nõukaajal noored peale ülikooli kohe kuhugi “suunati” ja valida polnud midagi ja — 2 — kuidas meie põlvkonna inimesed suure valikuvabaduse käes segaseks lähevad.

Uus-Meremaale kokaks? Ministeeriumisse? Aafrikasse vabatahtlikuks? USAsse raamatuid müüma? Hiina inglise keelt õpetama? Lõputult pöidlaküüdiga rändama? Raha pole vaja. Kui pealehakkamist ja soovi on, siis võib kõike teha. Kõike. Kõike.

Ja nii mulle tundubki, et see suur vabadus mõjub hoopis ängistavalt ja oma rada leida on palju raskem kui meie vanematel. Sest kui midagi pole keelatud või täiesti kättesaamatu, siis ei tundu miski enam tõeliselt paeluv? Iseasi, kui oleks mõni haruldane talent või lapsest saadik kedratud unistus. Või kui oleks tohutult-tohutult töökas (siis hakkaks ilukirurgiks). Või vankumatu missioonitundega. Mmmh, aga kui pole ei ühte ega teist ega kolmandat?

Me vist kardame oma suures valikuvabaduses valikuid teha. Mõni kardab nii palju, et läheb kuuendat kõrgharidust omandama.

Advertisements

11 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. isa said, on February 2, 2009 at 12:40 pm

  KES vangutavad heldinult päid ja soovivad head teed?
  “Kuhugi “suunati”” – tähendab tagati töökoht. Alati küll mitte erialase töö tegemise võimalus, aga palga peale pandi ikka.
  Suurest valikust segaseks – laps, KES seda arvab? Ehk mõni sotsialist-poliitik või võrdõiguslane…

  Tegelikult soovin märku anda, et meie emaga nii vanad küll ei ole.

 2. maria said, on February 2, 2009 at 12:47 pm

  heldinult vangutavad päid jah sinust vanemad inimesed, see kommentaar polnud kellelegi konkreetselt suunatud vaid üldine. ja see, et suurest otsustamatusest segaseks minnakse, seda arvan mina :)

 3. isa said, on February 2, 2009 at 1:29 pm

  huhh, siis on hästi. Aju hapnkuvarustuse häired pole veel minuni jõudnud!

  Teed nii või naa, igal juhul on KOK!

 4. Limonchita said, on February 2, 2009 at 7:17 pm

  ma ühineks selle kirjatükiga

 5. tiit said, on February 4, 2009 at 12:17 pm

  Maria — tuttav tunne (ilmselt suurele osale meie põlvkonnast). Arvan, et aja jooksul on sellega võimalik aga harjuda (kui just maailmas midagi otsustavalt ei muutu, jääme nende valikuvabadustega kõrvu veel edaspidigi; kuigi teisipidi: inim-ajaloos on praegune seis ilmselt üsna pretsedenditu — pole siis ka ime, et me ei suuda olukorraga alati toime tulla). Ses mõttes kõlab lennu-taadu aastakümnete-tagune küsimus päevakajalisemalt kui ennevanasti ehk kõlaski: kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme?

  Ma ise mõtlen, et tuleb vist püüda valida midagi, mis oma iseloomu ja selle omadustega kõige paremini passib (siis on lootust, et tuleb ka välja). Muidugi lihtne just pole kui sobivaim valik osutub väga erinevaks enamuse poolt esindatavaist (mis iganes mõttes). Küllap tuleb üritada kujunenud asjaoludega lihtsalt kohaneda.

  Esimese ingliskeelse piibli, hadron-põrguti ja lingvistika sünnilinnast, seoses kohustustega.

 6. Mann said, on February 4, 2009 at 12:19 pm

  maria, kuule – kuda ma sulle kirjutada saan? ma pean silmas mingit elektroonilist aadressi or something

 7. 日本人 said, on February 4, 2009 at 11:07 pm

  Ära karda. Proovi ja kuula, mis seest vastu kajab. Nii lihtne ju tegelt ongi!

 8. maria said, on February 5, 2009 at 8:21 am

  kaspar, sa kõlad nagu eneseabiõpik :P

 9. maria said, on February 5, 2009 at 8:37 am

  ja tiit, aitäh, su postitus tegi mulle palju nalja. tegin näo, nagu ma ei teaks, mis linnas sa viibid, ja proovisin sinu vihjeid kangekaelselt täht-tähelt võtta ja nende järgi jälgi ajada. et:

  — “Esimese ingliskeelse piibli… ” – internetist leian, et “The first hand-written English language Bible manuscripts were produced in the 1380’s AD by John Wycliffe, an Oxford professor, scholar, and theologian.” mmh, et siis oxfordis oled?
  — “…hadron-põrguti ja…” – esimese hooga lugesin “hard-on-põrguti” ja kahtlustasin mingit kavalat seksnalja, ja mõtlesin, et vihjad amsterdamile?
  –“…lingvistika sünnilinnast…” – wiki ütleb “Some of the earliest linguistic activities can be recalled from Iron Age India with the analysis of Sanskrit.” tohoh, puhta reisima läinud…
  — “…seoses kohustustega.” — kahtlane, see saab ainult Geneva olla.

  jah, muidugi, geneva bible, haDRon põrguti, saussure jne, aga tore mäng oli :)

 10. tiit said, on February 5, 2009 at 1:12 pm

  Täpselt nii :-)

  Eks selle mitmeti-juuritavusega vist ongi nõnna, et kui alguses tundub, et räägitakse kõrvitsast ja hiljem näib asi rohkem õuna moodi, siis lõpuks pakub keegi nende ühist eellast – lõikeheina vms, misjärel selgub, et tegelt oli enne lõikeheine veel üks mutukas, kuid üldsegi kuskilt mujalt ja see oli hoopis üks teine jutt… ;-)

  (Alguses lootsin, et saan oma asjakesed nädalaga valmis, kuid nüüd näib, et võibolla tuleb veel nädalaks jääda. Eile lõunasöögi ajal katsetati kogu linnas 15 min. tsiviilkaitse süsteemi… ei osanudki arvata, kes võib suppi edasi süüa, võib peab jooksma pommivarjendisse.)

 11. terje said, on February 12, 2009 at 2:25 pm

  Ai, Maria, jääb üle sinuga jälle omalt pooltki ühineda. Ma näiteks põgenesin nüüd Venemaale :)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: