Wicked Winterfrost

Finally Puerto Rico

Posted in USA by talikas on October 2, 2008

Ahh, et orkaanide kõrghooaeg? Troopilised tormid ja evakueerimised ja lendavad lehmad? Mnjaa, käsi oli siin mängus kas Taaral või fortuunal, aga meil paistis Puerto Ricol kogu aeg päike. Isegi kui vihma tibutas, lagistas päike ikka lagipähe nagu ulakas plikatirts, ja nii olimegi, vastavalt päikesepruun ja krabipunane, suurt kuumauimast õnne täis.

Puertoricolased teevad kõik võimaliku, et turiste ligi meelitada: San Juanis on imekaunid rannad, hurmav vanalinn ja suured aina kasvavad kaubanduskeskused. Aga samal ajal on paljud linnajaod tugevalt räämas, vaesed ja suhteliselt kuritegelikud (Baltimore’le jäävad kuritegevuses siiski tugevalt alla). Seetõttu võtavadki turiste lennujaamas vastu kohalikud turismitöötajad ja suruvad pihku paberi kindla taksomääraga (et kallis külaline kohe petta ei saaks), ekstra turvakontroll jälgib, et kohvrit esimese asjana lennujaamast pihta ei pandaks ja õnnelike nägudega puhkajad suunatakse pidevalt patrullitavasse turvalisse ja klanitud rannaäärsesse hotellirajooni. Kaardi peal näidatakse ära: siin on ohutu, aga sinna ära mitte mingil juhul mine. Kui reegleid jälgid, on kõik korras.

Kuritegevus on probleemiks kahes suuremas linnas San Juan ja Ponce. Seevastu maapiirkondades ei tundnud ma end kordagi kõhedalt. Puertoriikolased on naeratavatest ameeriklastest märksa tõsisemad, kuid tohutult sõbralikud ja abivalmid. Kasvõi kehakeeles seletatakse ära, kuhu, kes ja miks. Ja korratakse üle. Ja siis korratakse veel igaks juhuks üle. Ning kui mõistetakse, kus Eesti asub, pole ahhetamisel piire.

Puerto Rico suurimad vaatamisväärsused asuvadki linnast väljas. USA ainuke troopiline vihmamets El Yunque mähib matkajad oma niiskesse rohelusse ja lubab koskede all jahedust leida, pimedas sädelevate mikroorganismidega üle külvatud laguunid Fajardos ja Vieques saarel ajavad eestlase elevusest kilkama ning lopsakate metsadega kaetud mägedes looklevad ahtakesed teed (nt Ruta Panoramica) panevad ka kogenud autojuhil adrenaliini särisema. Ja muidugi rannad ja kõik sellega seonduv: helehelehelesinine vesi, päike, palmisalud, imepeen liiv, ookeanilained, veesport, snorgeldamine, korallid, troopilised kalad, öised kajakisõidud langevate tähtede all… Igale maitsele midagi.

Mõndade arvates maailma ilusaim rand ja nii turistide kui kohalike vaieldamatu lemmik Playa Flamingo asub pisikesel Culebra saarel. Kahedollarilisele praamipiletile, mis suvitajaid kaks tundi Kariibimerel loksutab, on alternatiiviks 15-minutiline (30$) moosiriiul-lennukisõit, kust avanevad vaated igati hinda väärt on. Playa Flamingo ise on oma palmide, sinisillerdava vee ja otsatult rahulolevate turistidega nii postkaart-perfektne, et seal võib lausa igav hakata. Siis võib läbi võsa ja muda täiesti inimtühja Carlos Rosario randa putkata, kus korallid ja värvilised kalad ja soolane vesi kunagi otsa ei saa.

Puerto Rico on põnev ka oma veidra segase poliitilise positsiooni tõttu. Ametlikult on Puerto Rico USA territoorium ning riigipea on USA president. Kuigi Puerto Ricol on oma kolmeharuline riigisüsteem ning vaba voli siseasjade üle otsustada, tuleb saarerahval enamikel teemadel siiski USA tahtele alluda. Kuna sohvasurfasime kaks ööd kohaliku insenäri järil, siis saime tipp-topp ülevaate kohalikest saabuvatest valimistest ning konkureerivatest erakondadest. Peatsetel valimistel katsuvad rinda 4 peamist erakonda ning põhiargumentideks on loomulikult suhted USAga: kes tahab suhteid säilitada, kes iseseisvust, kes osariigi staatust, kes neutraalsust. Tugevas enamuses pole ükski erakondadest.

USA-le meeldib Puerto Rico enamasti strateegilise asukoha tõttu: USA sõjaväebaasid saarel saavad silma peal hoida nii Põhja- kui ka Lõuna-Ameerikas. Seetõttu roostetavad kaunis Playa Flamingo rannas tangid ning taamal maanduvad sõjaväelennukid. Kuigi USA on mitmeid sõjaväeosi kinni pannud, jäävad kaks suuremat neist siiani (USA sõnul) “puertoriikolaste soovil avatuks, kes ei taha oma töökohti kaotada”.

Hägused lood on ka maksundusega: osa maksusid makstakse USAle (kuigi elanikkond väidab raudselt, et nemad USAle sentigi ei maksa), osa kohalikule valitsusele. Meie sealviibimisele olid eelnenud suured tormid saare kaguosas, ja riigis välja kuulutatud hädaolukord, mis omakorda mingid maksud ajutiselt tühistas. Kaootiliselt muutub ka näiteks ühistranspordi hind, mis sel aastal soovijaid täiesti tasuta ilma mingile ajagraafikule allumata San Juanis ringi kärutab.

Advertisements

6 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. isa said, on October 3, 2008 at 8:31 pm

  Reisikiri on tagasi, tuntud headuses!

 2. talikas said, on October 4, 2008 at 8:48 pm

  heh, no mul oli lõpuks aega korralikult kirjutada :)

 3. Kerly said, on October 7, 2008 at 1:05 pm

  Too esimene oli vgäa kaunis!

 4. helen said, on November 23, 2008 at 11:29 pm

  mõnus lugemine…endal on plaanis veebruaris puerto ricot avastada. lähme kahekesi ja eelarve on väike. võib-olla oskad soovitada, kust on hea auto rentida ja ringi sõites ööbida? kas te ööbisite ainult telgis?ja kui valida ainult üks saar, siis kas Vieques või Culebra?
  parimat,
  h.

 5. talikas said, on November 24, 2008 at 7:31 am

  hei, helen! soovitan charlie autorenti, mis peaks kõige odavam olema. me saime 20 dollarit päev, aga olime seal ka väga off-seasonil. lisaks maksime veel mingit kindlustust igaks juhuks, aga tuli välja, et liiklus oli seal üllatavalt rahulik, v.a. need hullud väikesed mägiteed. lõpuks tegimegi saarele pea et ringi peale, soovitan teilegi. me käisime ainult culebral. see on väiksem saar ja tahtsime playa flamingot näha. vieques pidi ka väga ilus olema, aga kuna saime aru, et seal saarel oleks juba autot vaja, ja auto ülevedu oli meeldivalt kallis, siis viequesile ei läinud seekord. kuigi seal pidi jällegi kogu PR parim “helendav laguun” olema. visake kulli kirja ;) kui teil palju aega, saate mõlemad teha :)

  ööbisime san juanis sohvasurfamisega ja autotripil telgis. seega ööbimisi kahjuks soovitada ei oska, aga telkida oli väga mõnus…

  head reisi!

 6. helen said, on November 24, 2008 at 3:01 pm

  aitäh, see on abiks.
  päikest;)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: