Wicked Winterfrost

Isegi Kokad Streigivad

Posted in France: Paris by talikas on March 9, 2006

tabalukk ees

Pariis võttis mu tagasi oma vihmasesse embusesse ja otsekui minu saabumise auks jäid koolis kõik tunnid ära. Kuni nädala lõpuni. Toimub nimelt streik ja paljud ülikoolid, k.a. Sorbonne, on oma uksed blokeerinud ning korraldatakse arvukaid demonstratsioone ja manifeste. Loenguid ei ole, kooli ei lasta inimesi sisse, kõik ülikooli teenused on suletud, öösiti blokeerivad üliõpilased kesklinna tänavaid. Jant käib mingi äsja vastu võetud tööhõiveplaani ümber, mis võimaldab noori (alla 26) esimesed 2 aastat tööle võtta ilma püsiva lepinguta (plaan, mis peaks idee järgi töökohtade arvu suurendama ja muidu jäika tööturgu paidlikumaks muutma…). Ka siin streigitakse tihtipeale lihtsalt streikimise pärast.

nii tahaks loengusse

1968 pariisi yli6pilasstreik

Advertisements

7 Responses

Subscribe to comments with RSS.

 1. Roy said, on March 12, 2006 at 5:48 pm

  kas sa päriselt ka arvad, et see on streik streigi pärast? minumeelest peaks igati toetama solidaarselt seda streiki kuna see seaduseelnõu soodustab noorte inimeste ärakasutamist ja tööjõuturu solkimist. mõtle nüüd ise end olukorda, kus sa lähed juba mitte enam väga noorena tööle ning hakkad elatist teenima, kuid uksest välja visata võidakse sind pisimagi eksimuse tõttu hommepäev. see ei tekita ju mingit turvatunnet. samuti soodustab see manipuleerimist võimalusega, kus enne vastavasse ikka jõudmist hakatakse neidsamu riskigrupis olevaid noori vallandama ning palgatakse samasugused tegelased jälle asemele. eestis käib páljudes ettevõtetes samasugune jantimine 3-4 kuulise katseaja taha peitudes, mis võimaldab kapitalistidel kokku hoida kulusid ja tööturul liikuvat “kahuriliha” hõlpsasti õnneks võtta.

  siiski on prantslased tublid ja pole unustanud pariisi kommuuni, lyoni kangrute ülestõusu ja mitte liiga ammu toimunud teater odeoni võtmist. kuigi, on arusaadav, et tänapäeva inimestel pole vist väga huvi asjade vastu, mis neid otseselt ei puuduta ning nende tuppa poriste saabastega sisse ei marsi.

 2. ain said, on March 12, 2006 at 7:13 pm

  aga mina tööandjana ei taha, et ilma kogemusteta tarkpeast teoreetik, kes imehästi oma õigusi teab, aga kohustusi pole veel suutnud selgeks saada, teeb minu ja minu firma tegevusse iseäralikke muudatusi, mille kohta ta parimal juhul arvab, et see võiks ehk kihvt olla ja et äkki tuleb jackpot. Aga äkki ei tule. Kas see nn. rohelise aeg just kaks aastat peab olema.

 3. Tali said, on March 12, 2006 at 9:10 pm

  roy, ma saan su murest aru. muidugi tunnevad noored end ebakindlalt. aga saa sina ka villepin’i mõttekäigust aru: töötus on ligi 10%, 23% tööotsijatest ongi just needsamad alla 25-aastased noored ja kuidagi peab ju tööandjaid meelitama just neile noortele tööd pakkuma. sellise lepinguga pole küll töötaja tööandjaga püsivat seotud, kuid kehtima jäävad kõik elementaarsed töötaja õigused: lepingu lõpetamise etteteatamistähtaeg, lepingu lõppemisel osaline palga kompensatsioon jne. nii et kui noorel on valida töötuse või sellise lepingu vahel… eks aeg näitab, kas see plaan ka töötust vähendab.

  “streikimine ainult streikimise pärast” ajab mind närvi selle pärast, et inimesed, kes plakatitega vehivad ja koole blokeerivad, ei saa tihtipeale ise ka aru, miks nad seda teevad, nad lihtsalt nagu läheksid mingi hullusega kaasa. aga streikigu palun!, esitagu valitsusele oma nõudmisi, aga laske mind, vaest üliõpilast, sisse mu raamatukokku ja ligi ülikooli poolt pakutavatele teenustele (arstiabi jne) !

 4. Roy said, on March 14, 2006 at 6:36 pm

  Vastan: nagu juba sulle meievahelises põgusas MSNivestluses teatasin, on minu hinnangul tegemist kõige tavalisema nõksuga, et juhtida tähelepanu probleemilt mujale. Näitena võib ära tuua olukorra, kus oletame, et kellelgi valutab pea, seetõttu otsustatakse peavaluga kodanikul lüüa haamriga katki tema parema jala väike varvas, et ta enam peavalu üle ei kaebaks.

  Prantsusmaa peaks püüdma eelkõige muuta olukorra põhjust, mitte tagajärge. Mina väidan, et Sinu poolt tsiteeritud mõttekäik on rumal ja ebakompetentselt lühinägelik. Arvan, et see kahtlemata väga huvitav plaan pikemas perspektiivis pigem suurendab töötust, kuna teatud sektroris on säärane tudengitest ja noortest värske ja odav lihaturg tööjõule tehtavate kulutuste optimeerimiseks vajalik päästerõngas, mis ajendab vanemaid, paremate garantiidega töötajaid koondama või vallandama.

  Panen väga imeks Sinu suhtumist, et tudengid streikigu ja esitagu valitsusele nõudmisi, kuid lasku Sind sisse Sinu raamatukogusse jne. Kas oled kapseldunud oma pisikesse parempoolsesse maailma Eestis elatud aastatega? Kas ei tunne Sa põrmugi solidaarsust protestivate üliõpilastega? Kui viimati, eelmise aasta lõpul, kohtusime Tallinnas Von Krahli teatris, kandsid Sa punast t-särki Che Guevara pildiga – oli see poos, moekas rõivatükk ning ei väljendanud Sinu poliitilisi vaateid?

  Toetan ise neidsamu “plakatitega vehkivaid noori” mõttes ning kiidan taolise otsedemokraatia avaldumisvormi heaks. Tundub siinkohal, et ajalugu kordub. 1967. aasta 13. mail toimus Pariisis umbes miljoni osavõtjaga demonstratsioon, milles osales isegi Francois Mitterand. Demonstrantideks olid peamiselt anarhistid, ametiühingute liikmed, tudengid. Samal päeval hõivati Sorbonne’i ülikool ja kuulutati see autonoomseks rahvaülikooliks, mis on nii öösel kui päeval kõigile avatud. Ülikooli juhtimiseks moodustati komitee üliõpilastest, õppejõududest ja töölistest.

  15. mai õhtul hõivasid üliõpilastest anarhistid pärast etendust teatri “Odeon”, heiskasid selle katusele mustad lipud ja esitasid manifeste. Hiljem kujunes Odeon ülestõusu keskuseks. Toonastest sündmustest räägib ka näiteks Vennaskonna lugu “Teater Odeon”. Toona levisid Pariisi rahutused edasi nii Inglis- kui Saksamaale ning hoolimata nende kolme Euroopa riigi ja CIA jõulisest sekkumisest rahutuste mahasurumisel, hoidis taoline protestilaine ära kodanliku ühiskonna sotsiaalmajanduslike ja poliitiliste institutsioonide, elulaadi, kõlbeliste väärtuste ja ideaalide piiramatu domineerimise Euroopas järgmisel kümnendil ning muutis tegelikkust praktiliselt, põhjustades kultuurirevolutsiooni.

  Kui kuuekümnendatel haaras uus vasakpoolsus väga laiu noorsoo- ja intelligentsikihte, siis nüüd, kus tarbimiskultuur on veel sügavamalt juurdunud, vist ei ole niipalju kaasaminejaid?

 5. Tali said, on March 15, 2006 at 2:30 am

  Roy, ma ei mäletagi, et oleksin sind kunagi nii kirglikuna näinud.

  Neljapäeval organiseeritakse üleriigilist streigipäeva. Sinu toetus on kindlasti teretulnud. Võiksid näiteks Sorbonne eeskujul (äärmiselt solidaarselt) Prantsuse Lütseumi blokeerida. :)

  Ja see demonstratsioon oli 1968. aastal.

 6. Roy said, on March 15, 2006 at 2:24 pm

  Eksisin aastaga tõepoolest, vabandan. Tänan ammendava vastuse eest!

 7. ain said, on March 17, 2006 at 10:23 am

  Kui eeldada, et tööjõuturul võiks toimuda vaba konkurents, siis jäävad ju paremad alles, mitte need, kellel on tugevamad sotsiaalsed garantiid- õigus mitte millegi eest palju hüvesid saada. olgu ta nooor või vana, kukk või kana, juut või moslem.
  Ja noored spetsialistid, kui nad ikka on spetsialistid, peaksid taotlema tulemusi oma erialal, mitte sotsiaalsete hüvede saavutamisel. Kui tööline kaevab valmis ühe kraavi, pole talle võimalik garanteerida kaheks aastaks ette veel kaevamata kraavide eest tasu. Tegelikult on võimalik, kui keegi kas Poolast, Pakistanist, Viljandist tema eest igava ja ebamugava töö ära teeb ja lisaks tunnistab arenenud demokraatia eesõigust heaolule. Ja mitte ainult ei tee tööd ära, vaid teeb seda oma metalli, puidu, puhta vee, turbaga, sest sotsiaalseid garantiisid nõudvatel tulipeadel omal tooret enam põle. Ja kui neil oleks vaid julgust ja jõudu, nagu üleookeani meestel, koloniseeriksid nad meeledi kuskil midagi uuesti.
  Ja kindlasti on streikida ja võmmide eest joosta huvitavam kui mingeid ilgeid raamatuid lugeda.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: